0.2 C
Pristina
E martë, 18 Shkurt, 2020

TOP LAJMET E DITES

Zbulohen stuhi të borës në Mars

Stuhi të fuqishme të borës godasin gjatë natës planetin e kuq, thuhet në një studim të publikuar këtyre ditëve në revistën Nature Geosience.  “Kemi fakte për ekzistimin e stuhive të borës në Mars”, tha Emerik Spiga, shkencëtar nga Laboratori për meteorologji dinamike dhe njëri nga njerëzit kryesorë në këtë studim. Në bazë të modelit të atmosferës dhe reve të akullit në Mars, Spiga dhe kolegët e tij konkluduan se bora është shkaktuar nga erërat e fuqishme. Sipas studimit, fenomene të tilla ndodhin vetëm në periudha të caktuara dhe si të tilla janë të limituara. “Nëse do të ishim në sipërfaqen e Marsit do të shihnim një shtresë të hollë akulli. Nuk është e mundur që në Mars të bëhet skijim dhe as të bëhen dordolecë”, ka thënë Spiga.

Skena kaotike/ Erogan fjalim në Nju Jork, demonstruesit përleshen ashpër me...

Një tjetër paraqitje e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan coi në dhunë totale në tokën amerikane të enjten, disa muaj pasi rojet e sigurisë...

Garë të tillë zor se keni pa: Ngrënia e specave ekstra...

Në Shtetet e Bashkuaa të Amerikës, është organizuar disa herë gara për ngrënje të ushqimeve djegëse. Video e cila po bën bujë në rrjetet sociale...

Shqipëria “mbytet” nga vaji i palmës, rritje e fortë e importeve,...

Importet e vajit të palmës në fund të 2016 arritën mbi 2.7 milionë kilogramë duke u rritur me 10.5 % krahasuar me një vit...

Në vend të përkujtimit – Kush e shajti e kush e...

Ish-kryeministri i parë i Kosovës Bajram Rexhepi, sot pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë në Turqi, por si për çudi, shumë personalitete në vend,...

Xhirimet pritet të zbardhin sulmuesit e gazetarit Olluri

Xhirimet e siguruara nga Policia e Kosovës po shihen si mundësia e vetme për zbardhjen e sulmit të fundit ndaj gazetarit Parim Olluri, i...

Tani mund të bëni statuse edhe në WhatsApp (Foto)

WhatsApp e ka njoftuar një formë të re përdorimi. Rrjeti social ka mundësuar që të lejohet statusi publik i shprehur me shkronja.  Kështu përdoruesit kanë...

Video e rrallë: Ushtarët serbë duke sharë gazetarët kur po e...

Qershori i vitit 1999, konkretisht dita e 12 e këtij muaji ka qenë dita më e lumturë e kosovarëve që po përjetuan tmerrin në...

EKONOMI

Çmimet e importit janë rritur për 1.3 për qind

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e Çmimeve të Importit (IÇIMP) për tremujorin e parë (TM1) 2017. Indeksi i tërësishëm i çmimeve...

Boeing po e humb vendin e parë si prodhuesi më i...

Kompania amerikane e aeroplanëve Boeing, po e humb pozitën e të qenit prodhuesi më i madh i avionëve në botë, pas një rënie prej...

LDK paralajmëron bllokimin e rishikimit të buxhetit në Kuvend

Ish-ministri i Financave, Avdulla Hoti ka reaguar ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për zvogëlim të buxhetit në procesin e rishikimit të tij. Hoti ka...

Kultivuesit e mjedrës drejt falimentimit

Për shkak të ndryshimit të papritur të çmimeve në bursën ndërkombëtare, mijëra tonë me mjedër janë bllokuar nëpër pikat grumbulluese në Kosovë. Nëse nuk...

Kosovarët braktisin Shqipërinë, rënie dramatike me 30% e numrit të pushuesve

Kosovarët braktisin Shqipërinë, rënie dramatike me 30% e numrit të pushuesve Pushuesit nga Kosova, rreth 18 vjet pas përfundimit të luftës së vitit 1999 dhe...

Çka hanë më shumë kosovarët

Qytetarët e Kosovës, hanë më shumë mish se bukë. Në tryezat e tyre, mishi është ushqimi kryesor me të cilën ngopen. Kështu tregojnë të dhënat...

ESTRADA

Edhe pëllumbat e shohin me habi Leartën

Ajo ka shkuar në Gjermani. Learta bashkë me Kushtrimin dhe Matinin tashmë po qëndrojnë në Gjermani, ku do t’i kalojnë disa ditë së bashku, shkruan...

Çka po tregon Kejvina me këto imazhe seksi?

Prej që ka ardhur vera, po rri veç e zhveshur. Kejvina Kthella çdo ditë e më shumë po publikon fotografi ku shihet se është vetëm...

Despacito përkthyer shqip, teksti “eksplicit e vulgar”

Superhiti botëror “Despacito” kënduar nga Luis Fonsi e Daddy Yankee po dëgjohet anembanë botës Kohëve të fundit Malejzia e bllokoi dëgjimin e kësaj kënge brenda...

Raoul Bova dënohet me 1.6 vjet burg

Aktori i famshëm italian është dënuar nga gjykata me një vit e gjashtë muaj burg, për evazion fiskal. Sipas prokurorisë, Raoul Bova ka transferuar...

Habit Dua Lipa: Në festival veç me reçipeta

Një festival si ky nuk e ka lënë t'i ikte. Dua Lipa ka hedhur dy foto në Instagram ku shihet se ka shkuar në festivalin...

Seksbomba gjoksmadhe del për plazh, mahnitë me veshjen

Ajo është modele shumë e njohur, e cila është bërë e popullarizuar sidomos falë gjoksit të saj të madh natyral. Lindsey Pelas gëzon popullaritet të...

Kështu nuk e keni parë, kaq bombastike është Liberta në plazh

Mbase kështu se keni parë asnjëherë. Pas përfundimit të emisionit të saj, këngëtarja Liberta Spahiu ka nisur pushimet, shkruan GazetaDirekt. Ajo në Instagram ka hedhur disa...

Eliona bëhet sirenë

E ka bërë realitet një nga ëndrrat e saj. Eliona Pitarka ka hedhur një fotografi në Instagram me të cilën ka mahnitur ndjekësit e saj,...

SPORT

Ronaldo mohon akuzat për mashtrim tatimor

Prokurorët spanjollë kanë akuzuar yllin e Real Madridit, Crisitano Ronaldo për mashtrim tatimor. Zyra e prokurorit në Madrid thotë se ka ngritur një padi...

Modric, dëshmitar në gjyqin e Mamic

Futbollisti i Realit, Luka Modric dëshmoi këtë mesjavë në gjyqin ndaj ish-presidentit të Dinamos së Zagrebit, Zdravko Mamic, që akuzohet për evazion fiskal dhe...

Liverpooli ka në shënjestër sulmuesin e Lyonit

Liverpooli është shumë afër që ta transferoj Alexander Lacazetten nga Lyoni. Sulmuesi francez ishte shumë afër që të transferohej tek Atletiko Madridi, por për shkak...

Bale nuk e ka ndërmend të largohet nga Real

Gareth Bale nuk ka ndërmend të largohet nga Real Madridi. Sulmuesi uellsian, për të cilin ky nuk ishte sezoni më i mirë që nga momenti...

Donnarumma përzgjidhet si pasardhës i Navas, pasi interesimi per De Gea...

Portieri 18-vjeçar nga italia, vitin e ardhshëm do t'i skadojë kontrata nga Los Blanco dhe do të jetë jashtë kontratës vitin e ardhshëm. Real...

E pabesueshme: City nuk e do më Nasrin në skuadër

Një burim i ka thënë Daily Mail, se ekipi i Manchester Cityt nuk e duan  mesfushorin Samir Nasri në klub. Futbollisti francez  i kanë  mbetur...

Unitedi i bën ofertë Realit, De Gean dhe 230 milionë për...

Manchester United është gati të hyjë në histori gjatë kësaj vere, me transferimet që do të bëjë. Lajmet e fundit që njoftojnë se Cristiano Ronaldo...

Bekim Shotani emërohet trajner i ekipit të Drenicës

Në një mbledhje të mbajtur ditën e Shtunë, kryesia e klubit ka vendosur që postin e kryetrajnerit për sezonën e ardhshme t'ia besojë, trajnerit...
Hapsire e sponsorizuar

Mos i humb

TË TJERA

FOTO/ Rita Ora i heq sutjenat në shtrat, plasin komentet pas...

Këngëtarja shqiptare me fam botërore, Rita Ora, sot ka provokuar me një fotografi në rrjetin e saj social Instagram, ku shfaqet me një bluzë...

Martin Garrix përshendet shqiptarët: Nuk më pritet të vij në Prishtinë...

Ditët kur në vendin tonë do të mbahet festivali më i madh i organizuar ndonjëherë, po afrojnë. I organizuar nga babai i Dua Lipës,...

Studentët reagojnë kundër Rektorit të PDK-së në Gjakovë

Organizata ”Demokracia Studentore” ka reaguar për zgjedhjen e rektorit të universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, Artan Nimani, i cili sipas tyre, është pjesë e...

Si të zgjidhni probleme të zakonshme: Këto janë veprimet më gjeniale...

Çdokush i ka mënyrat e veta për t’i kaluar situatat e vështira në të cilat hasim çdo ditë. Studentët, për shembull, gjithnjë gjejnë metoda...

Beatrixi ‘harron’ bluzën në shtëpi, del me sytjena në rrugët e...

Beatrix Ramosaj po e vazhdon qëndrimin në Barcelonë. Por, këngëtarja kosovare nuk po tregon se çka po e mban në këtë qytet, pasi po shkon...

“Godet” Bleona, nuk e ka problem të shfaqet nudo (foto)

Bleona Qereti ka guxuar gjithmonë dhe nuk ka pasur kurrë frikë që të ekspozojë trupin e saj. Këngëtarja 38-vjeçare ka provokuar fansat e saj në...

ARTIKUJT E FUNDIT