16 C
Pristina
E martë, 16 Korrik, 2019

EKONOMI

Ballina EKONOMI

Administrata Tatimore: Regjistroni veprimtaritë ekonomike dhe deklaroni të punësuarit

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) rikujton të gjithë personat të cilët merren me aktivitete afariste, se në bazë të legjislacionit tatimor janë të detyruar...

Sot fillon trajtimi i ndërtimeve pa leje në Kosovë

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se nga sot do të hyjnë në fuqi Udhëzimet Administrative që dalin nga Ligji...

Mënyra se si fiton para Facebooku

Facebook gjatë vitit 2017 gjeneroi më shumë se 40 miliardë dollarë të ardhura, ku rreth 90 për qind prej tyre erdhën nga reklamat. Kompania...

Brestovci: Po përmirësohen kushtet për të investuar në Kosovë

Kosova po ofron çdo ditë e më shumë kushte të volitshme që investitorët nga diasporës të investojnë në Kosovë. Kështu deklaron drejtori i zyrës së...

Buxheti i shtetit, shumë shpenzime për mëditje dhe mallra e shërbime

Shpenzimet e parasë së shtetit në vitin 2019 janë rritur për 274 milionë euro, por sipas njohësve të ekonomisë pothuajse shumica e organizatave buxhetore...

Lluka: Nëse dështon financimi i termocentralit “Kosova e Re”, Contour Global i paguan Kosovës...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka, ka thënë se ende nuk dihet sa do të jetë çmimi i energjisë elektrike nëse...

Komisioni Evropian ndanë 2.5 milionë euro për bizneset në Ballkanin Perëndimor

Komisioni Evropian ka planifikuar të investojë 2.5 milionë euro për Ballkanin Perëndimor në kuadër të programit Forumi i Investimeve të 6 Odave Ekonomike (WB6...

Boeing po e humb vendin e parë si prodhuesi më i madh i avionëve...

Kompania amerikane e aeroplanëve Boeing, po e humb pozitën e të qenit prodhuesi më i madh i avionëve në botë, pas një rënie prej...

BREXIT po ndikon që kompanitë britanike të ulin investimet në vend

Kompanitë e britanike janë të shqetësuara rreth BREXIT-it që nga vendimi i referendumit në vitin 2016 për t’u larguar nga Bashkimi Evropian. Një sondazh i...

Fillon fushata e korrje-shirjeve në vendin tonë

Mbi 1,400 autokombajna do të jenë aktive gjatë fushatës së korrje-shirjeve. Në Prizren, Suharekë dhe Rahovec fushata e korrje-shirjeve tashmë ka filluar. Isuf Cikaqi – Drejtor...
0FansaPëlqeje
66,151NdjekësitNdjek
12,995AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss