10.4 C
Pristina
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

KULTURË

Ballina ESTRADA KULTURË

E adhuroi deri në vdekje Millosheviqin/Akademia suedeze sot i dha çmimin Nobel Peter Handkes

Peter Hankde, shkrimtari austriak 76-vjeçar sot ka fituar çmimin Nobel për letërsi, nga Akademia suedeze. Shkrimet e Peter Handke kanë qenë kontroverse. Duke u rritur...

Kadare nuk e fiton Nobelin, ja kush janë fituesit për 2018 dhe 2019

Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2018...

Çështja shqiptare në strategjinë kombëtare

(Rreth librit të autorit Jahja Lluka “Përmbledhje shkrimësh”,botuar këto ditë nga Akademia e Shkencës dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane ,në New York.) Nga Flori Bruqi Në vargun e...

FOTO/Një portret i bukur për plakun e urtë nga Logja e Pejës

Një pikturë e bukur është pikturuar nga Agim Gecaj, ku gërshetohet tradita e kullave në Dukagjin e cila është në prapaskenë me qendrimin e plakut ulur...

VIDEO/Aktori Çun Lajçi fton mërgatën në promovimin e veprave të tij të fundit

Aktori i i njohur kosovar, Çun Lajçi ka ftuar mërgatën e diasporës nga rrethina e Hanoverit dhe Frankfurtit në promovimin e librave të tij. Ai përmes...

Ja se si Ambasadori amerikan promovon bukuritë e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Philip Kosnett është duke u magjepsur me bukurit natyrore të Kosovës. Përmes një postimi në llogarinë e...

Ministri Gashi shpërndau libra për 37 bibliotekat komunale dhe jashtë Kosovës

Në një ceremoni të organizuar në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka bërë shpërndarjen e...

Kush do “arrestohet” në klipin e ri të KMC-së?

Prej disa kohësh reperi KMC lajmëroi bashkëpunimin me një artist të njohur të muzikës shqiptare, por në asnjë moment nuk e zbuloi deri ditën...

Ku ka mbet Yllka Xërxa?

Ajo njihet me aktivitetin e saj të punës në universitetin Vitrina në Tiranë dhe e njohur për fushatën krah Sali Berishës. Është një menaxhuese...

Sot finalja e madhe e “Miss Universe Kosova 2018”

“Vip Albania” që mban të drejtën e organizimit, ka zbuluar edhe se cilët do të jenë të ftuarit specialë që do të performojnë në...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss