16 C
Pristina
E diel, 26 Maj, 2019

KULTURË

Ballina ESTRADA KULTURË

PriFest sjellë në Prishtinë regjisorin e njohur Paul Haggis

Paul Haggis, fitues i dy çmimeve Oscar, çmimeve BAFTA dhe Emmy, regjisor, skenarist dhe producent me karrierë 42 vjeçare në industri të filmit, do...

‘Galeb’, jahti i ish-liderit Jugosllav, Tito do restaurohet, do bëhet muze (Video)

Josip Broz Tito ka qenë ndër liderët historik dhe me më ndikim në ish-Jugosllavinë komuniste, i cili do mbahet mend gjatë për regjimin e...

Vajzat e Kosoves në Evropë po na bejnë krenar

Genta Bilalli, vajza nga Prishtina e cila migroi në Britanin e Madhe me Familje gjatë luftës në Kosovë. Genta ka studiuar në Universitetin Oxford...

Themelohet Shoqata e Regjisorëve të Teatrit të Kosovës

Kjo shoqatë është themeluar nga regjisorët e mirënjohur kosovar siç janë: Florent Mehmeti, Burbuqe Berisha, Ilir Bokshi, Kushtrim Koliqi, Zana Hoxha, Fatos Berisha dhe...

Yjet që i refuzuan disa prej roleve më të mëdha të Hollywoodit (Foto)

Shumë aktorë hollivudianë kanë refuzuar role, të cilët më pas kanë rezultuar jashtëzakonisht të suksesshëm. Po ju sjellim më poshtë yjet që i kanë refuzuar...

Dardan Islami i gatshëm për t’i treguar botës rrëfimin e tij, kërkohet ndihmë për...

Ky film i cili ka nis këto katër vitet e fundit, me produksionin INIT, i cili ka marrë financimin dhe miratimin fillestar nga Qendra...

Kosova tërheq vëmendjen në festivalin e filmit të animuar

Pavijoni i Kosovës në marketin e festivalit Annecy vizitohet nga delegati gjeneral i CITIA për zhvillim ekonomik të marketit MIFA Mickaël Marin, dhe nga...

Paul Haggis, regjisori fitues i Oscar: Edhe Kosova është vend që më inspiron

Një person i famshëm dhe jo më pak i suksesshëm si ai, ka shfrytëzuar kohën e tij në Prishtinë për një masterklasë ku edhe...

Shqiptarët ftohen të aplikojnë për programin Berlinale Talents

Rreth 250 aplikantë të suksesshëm pranohen në kategoritë e ndryshme të përmendura më lartë. Është hapur thirrja për të gjithë artistët që të jenë pjesë...

Miss & Mister vogëlushi vjen me shumë risi (Video)

Në një format të ri, edhe këtë vit  në Shkodër do të mbahet spektakli Miss & Mister vogëlushi . Surpriza do të ketë të...
0FansaPëlqeje
66,151NdjekësitNdjek
11,195AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss