3 C
Pristina
E martë, 31 Mars, 2020

MENDIME

Ballina MENDIME

Është koha e një revolucioni makroekonomik

Që kur kriza financiare botërore nisi një dekadë më parë, nuk ka pasur mungesë idesh të vlefshme për të përmirësuar kushtet ekonomike dhe për...

Maloku: Kosovës, i duhet reformë e thellë dhe një menaxher vizionar!

Shkrun: Fadil Maloku Kosovës, i duhet reformë e thellë dhe një menaxher vizionar! 1.Kosova si një vend i varfër, ku të rinjtë e saj për çdo...

Valon Murati: Vetëm kështu shpëtohet nderi i luftës çlirimtare

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati e ka quajtur një ndër turpet më të mëdha procesin e përpilimit të listave të veteranëve. Sipas Muratit,...

Më 1 shtator njëri nga asteroidët më të mëdhenj do të kalojë afër tokës...

Më një shtator toka do të ketë një ‘takim’ të ri me një trup qiellor. Bëhet fjalë për asteroidin 3122 Florence, një prej më...

Cilësia – kryefjala e arsimit të lartë

Nga Fatri Morina* Disa ditë më parë Komisioni Europian publikoi Raportin Eurydice ‘Modernizimi i Arsimit të Lartë në Europë: Stafi Akademik – 2017’, i cili...

Efekti i kufizuar i instrumenteve ligjore në përfaqësimin politik të femrave ne Kosovë

Është e arsyeshme të themi që pjesëmarrja politike e femrave është ende një problem global. Derisa disa shoqëri demokratike e kanë zbutur problemin deri...

Pse duhet t’i lëmë fëmijët të lozin me baltë?

Lojërat në ambient të hapur duke u ekspozuar ndaj pluhurit e baltës për shumë fëmijë mbetet një gjë 3 ndaluar nga nënat e tyre. Kjo...

Zbulohet vaksina kundër një kanceri, lajm i madh për gratë

Parandalimi i kancerit cervikal në shtetet e zhvilluara si Britania e Madhe, do të bëhet i mundur brenda disa dekadave. Rezultati që kanë arritur...

Historia tragjike e nënës më të re në histori, si lindi fëmijë 5 vjeçarja...

Lina Medina është vajza e cila njihet si nëna më e re në historinë e mjekësisë. Ajo kishte lindur kur ishte vetëm 5 vjet...

Rama një klloun i parritur

Kur Edi Rama doli fillimisht në fushatë, i veshur me atlete dhe tuta sportive shumëkush e mori këtë si kapriçon e një fëmije që...
0FansaPëlqeje
66,151NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss