16 C
Pristina
E martë, 17 Shtator, 2019

MENDIME

Ballina MENDIME

Ngjarja e 2 korrikut 1990, paraqet një akt sublim në historinë më të re...

Shkruan: Jahja Lluka   Një shekull robëri nuk arriti ta shuaj etjen e një populli shqiponjash që të zgjidhin krahët e tyre nga regjimi serbo -sllavë....

Pse bota na quan “Albania”?

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opionionet  e Eqrem Çabej fjala Shqipëri dhe Albani marin disa prejardhje...

‘Sondazhet parazgjedhore’ (partiake), janë pa asnjë dyshim ‘fake news’

Shkruan: Fadil Maloku   1.Sondazhet e paverifikuara shkencorisht,që mund të përdorën nga cilido subjekt politik, në prag të fushatave zgjedhore janë vetēm”arsenal” bllofi që provohen të...

‘Favelat’ e Brazilit: Shihni si jetohet në lagjet më të varfra të Rio de...

Brazili është shteti më i madh i Amerikës Jugore, kurse Rio de Janeiro, qytet bregdetar në Brazil, është padyshim qyteti më i rëndësishëm në...

Ferid Selimi: Ju djem të rinj e vajza të reja preshevare jeni pasuria dhe...

1. Në Preshevë, duket që së shpejti për shkak të brishtësisë së qeverisjes lokale të organizohen zgjedhje të jashtëzakonshme lokale. Meqë, nga maji i vitit...

Miku është i shejtë për shqiptarët dhe Amerika do të jetë përgjithmonë e tillë

Shkruan: Jahja Lluka   Sa herë flasim për Amerikën, ne shqiptarët kemi emocion të veçantë i cili me kalimin e kohës sa vjen e forcohet. Ndoshta nga...

Fadil Maloku: Ballkani Perëndimor, zinxhiri i procesit të globalizimit në gjithe Evropën

Vizioni për Ballkanin, është projekt për kthimin e ish Yugosllavisë (por,me minus Slloveninë dhe Kroacinë, e plus Shqipërinë)! Fitohet përshtypja se eurokratët e Brukselit, e...

Fotografi me “Insomnia” kalon natën duke fotografuar rrugët bosh

Një fotograf i quajtur Marcus Wendt ka bërë një seri fotografish natën nëpër rrugët më të njohura të Azisë si Hong Kong dhe Seoul. Çdo...

DEKALOGU për nji Qeverisje të mirë: Qeveria Haradinaj

1. Ramush Haradinaj asht nji lider i guximshëm, i shkathtë dhe me përvojë, dinamik dhe i hapun, të cilin e shquen sensi për drejtësi...

Srebrenica një plagë e hapur në Evropë

Shkruan: Jahja Lluka   Me urdhërin e Ratko Mlladiq, forcat serbe ekzekutuan 8 mijë burra dhe djem boshnjakë, duke i dhënë kështu fundshekullit të XX, masakrën...
0FansaPëlqeje
66,151NdjekësitNdjek
13,734AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss