SHPËRNDAJE

Më shumë se 140 njerëz kanë frikë se varrosen në një rrëshqitje të tokës në provincën Sichuan në jug-perëndim të Kinës, thonë mediat shtetërore.

Rreth 40 shtëpi u shkatërruan në fshatin Xinmo në qarkun Maoxian, pasi ana e një mali u rrëzua rreth orës 06:00 lokale (22:00 GMT të premten).

Ekipet e shpëtimit janë në kërkim të tërthortë për të mbijetuarit e zënë nën gurë.

Fotot e publikuara nga gazeta e përditshme e People’s tregojnë se buldozerët po lëvizin në tokë dhe gurë të mëdhenj si përpjekja e shpëtimit vazhdon.

Një çift dhe një foshnje u shpëtuan dhe u dërguan në spital pasi ekipet e punëtorëve përdorën litarë për të lëvizur shkëmbinj të mëdhenj ndërsa dhjetëra të tjerë kërkuan rrënojat, njofton agjencia e lajmeve AFP, duke cituar autoritetet lokale.

Rrëshqitja e dheut bllokon një shtrirje prej dy kilometrash (1.2 milje) të një lumi, raporton agjencia e lajmeve Xinhua, duke cituar zyrtarët lokalë.

Policia lokale tha për transmetuesin shtetëror CCTV se rrëshqitja e dheut ishte shkaktuar nga shirat e rinj të rajonit dhe se situata u keqësua nga mungesa e vegjetacionit në zonë.

“Ka disa ton gurësh,” i tha shefi i policisë Chen Tiebo transmetuesit, duke shtuar: “Është një zonë sizmike këtu.”
Rrugët në qark u mbyllën të shtunën në të gjithë trafikun përveç shërbimeve emergjente, tha agjensia e lajmeve. /GazetaDirekt/