SHPËRNDAJE

Në prag të zgjedhjeve në Gjermani një deputet i CDU-s për GazetaDirekt.com ka reaguar duke theksuar se kjo parti asht mike e madhe e shqiptareve.

Deputeti i Bundestagut Matthias Hauer ka thënë se CDU qysh në kohën e Helmut Kohl-it ka qenë përkrahëse e madhe e shqiptarëve dhe Kosovës, prandaj ai e kërkon nesër edhe votën e shqiptarëve.

Kjo deklaratë e deputetit gjerman vjen pas thirrjes së Levizjes Vetëvendosje për mërgimtarët atje për të votuar kundër CDU-s dhe kancelares Merkel.

Intervistën mund të ndiqni në videon e mëposhtme: