SHPËRNDAJE

Uragani Irma goditi Porto Rikon me erëra 185mph pas zvogëlimit të ishujve të vegjël tropikalë të Barbuda dhe St Martin në rrënojat dhe pretendohet se kanë humbur jetë 7 njerëz.

Stuhia e kategorisë 5 – stuhia më e fortë e regjistruar ndonjëherë në Atlantik – la një gjurmë shkatërrimi vdekjeprurës përmes Karaibeve, kur goditi të mërkurën në një kurs të mundshëm përplasjeje në jug të Floridës, raporton Sovrani.info. Barbuda dhe St Martin pësuan tërbimin e plotë të stuhisë me rreth 95 për qind të pronave të shkatërruara në të dy ishujt.

Zyrtarët thanë se të paktën gjashtë vetë vdiqën në pjesën franceze të Shën Martinit .

“Është një katastrofë e madhe. Nëntëdhjetë e pesë përqind e ishullit është shkatërruar, “tha zyrtari më i lartë lokal Daniel Gibbs.

“Unë jam në shok. Është e frikshme. ‘ Ishulli, i cili është i ndarë midis Holandës dhe Francës, ka mbetur pa ujë të pijshëm ose energji elektrike, dhe numri i të vdekurve pritet të rritet, përcjellë Sovrani.info. Barbuda, pjesë e kombit binjak të Antigua dhe Barbuda, vuajti gjithashtu ‘shkatërrim absolut’ dhe është ‘mezi i banueshëm’, me më shumë se 90 për qind të banesave të shkatërruara plotësisht dhe një fëmijë i vrarë.
Këtë mëngjes, Kombet e Bashkuara thanë se deri në 37 milionë njerëz mund të preken nga stuhia, pasi agjencitë e ndihmës përgatiten për një ‘përgjigje të madhe humanitare’.