SHPËRNDAJE

Një fluturim me 15 fëmijë në bord përfundon në tragjedi pasi humbi kontaktin gjysmë ore pas ngritjes

Ushtria burmese thotë se mbeturinat dhe trupat janë gjetur pasi një aeroplan ushtarak u zhduk me 122 vetë në bord.
Rrënoja e shpërndarë u gjet në Detin Andaman, tha ushtria në një deklaratë në faqen e saj në Facebook.
Avioni, një transporter Y-8 i bërë në Kinë, mbante 14 ekuipazhe. Shumica e udhëtarëve ishin personeli ushtarak dhe anëtarët e familjes, përfshirë fëmijët.
Aeroplani po fluturonte nga Myeik në Yangon dhe mbeturinat u gjetën në det jashtë qytetit bregdetar të Dawei.
Komunikimi me fluturimin humbi të mërkurën gjysmë ore në udhëtimin e shkurtër rutinë.
Sipas ushtrisë, ekipet e kërkimit të enjten në mëngjes gjetën 10 trupa, duke përfshirë atë të një fëmije, si dhe një rrotë, disa xhaketa shpëtimi dhe disa valixhe. Pjesa kryesore e aeroplanit ende nuk është gjetur.
Nëse të gjithë në bord kanë vdekur në aksident, numri i të vdekurve do ta bënte atë në mesin e fatkeqësive më të këqija të aviacionit në vend, thotë korrespondenti i Myanmarit, Jonah Fisher i BBC.

Arsyeja për rrëzimin mbetet e paqartë. Deri më tani nuk ka pasur asnjë raport të një thirrjeje në mëngjes dhe natyra e shpërndarë e rrënojave sugjeron se mund të ishte shkatërruar në mes të ajrit.
Edhe pse është sezoni i monsonit në Myanmar, nuk kishte raportime për mot të keq në atë kohë.
Aeroplani u ble nga Kina në mars të vitit të kaluar dhe kishte regjistruar 809 orë fluturimi, sipas ushtrisë.
Mianmar ka parë një numër incidentesh avionësh gjatë viteve të fundit.
Në shkurt të vitit 2016, ekuipazhi pesë anëtarësh i një aeroplani të forcave ajrore vdiq kur avioni u rrëzua në kryeqytetin e Nay Pyi Taw. Disa muaj më vonë, tre oficerë u vranë kur një helikopter ushtarak u rrëzua në Myanmar qendrore.
Një avion komercial Air Bagan bëri një ulje emergjente në 2012 dhe shpërtheu në flakë, duke vrarë dy vetë.