SHPËRNDAJE

Hashim Thaçi, për herë të parë përcjellë zgjedhjet në vend, pa qenë pjesë e tyre. Ai në pozitën e presidentit ka komentuar liderët e partive politike dhe kandidatët e për kryeministër.

Thaçi ka folur për Kadri Veselin, pasardhësin e tij në krye të Partisë Demokratik, duke shpjeguar nëse vet Presidenti po bën fushatë për ish-partinë e tij, pasi po takon mësuesit e grupe të tjera.

Presidenti Thaçi, ka treguar se çfarë mendimin ka për Avdullah Hotin, kandidatin për kryeministër nga koalicioni LDK-AKR-Alternativa, me të cilin kishin qenë në qeveri për pak kohë.

Thaci poashtu ka komentuar edhe kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, rreth qasjes më ndryshe të tij ndaj simboleve të shtetit, duke bërë të ditur nëse ka pasur raporte më të ndonjëherë.