SHPËRNDAJE

Rusia ka paralajmëruar se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara po lufton në Siri që do të shikojë avionin e saj si objektiva, pasi një aeroplan ushtarak sirian u rrëzua.

Koalicioni tha se kishte hedhur poshtë Su-22 sirian pasi bombardoi luftëtarët e mbështetur nga SHBA në provincën Raqqa të dielën.

Rusia, aleati kryesor i Sirisë, tha se po ndalonte gjithashtu komunikimet me SHBA-të që synonin parandalimin e incidenteve ajrore. Siria e dënoi “sulmin flagrant” të Amerikës, duke thënë se do të kishte “pasoja te rrezikshme”

“Çdo avion, duke përfshirë avionët dhe avionët që i përkasin koalicionit ndërkombëtar që vepron në perëndim të lumit Eufrat, do të gjurmohen nga forcat anti-ajrore ruse në qiell dhe në tokë dhe trajtohen si objektiva”, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Ajo mohoi se SHBA kishte përdorur një kanal komunikimi përpara se bombarduesi i Su-22 të ishte rrëzuar.
Memorandumi i bashkëpunimit me koalicionin që synon parandalimin e incidenteve ajrore dhe garantimin e sigurisë së fluturimit përfundoi që nga e hëna, shtoi ministria e mbrojtjes.

Nuk është hera e parë që komunikimet janë pezulluar mes të dy palëve – në prill, linja telefonike u mbyll pasi SHBA hodhi 59 raketa lundrimi Tomahawk në bazën ajrore Shayrat të Sirisë në përgjigje të një sulmi të dyshuar të armëve kimike në një qytet të ngritur rebel në Provincës Idlib.
Por SHBA dhe Rusia kishin rënë dakord të rifillojnë komunikimet muajin e kaluar. /GazetaDirekt