SHPËRNDAJE

Uragani “Maria” ka lënë të gjithë ishullin e Porto Rikos, energji elektrike, duke lënë kështu në errësirë 3,5 milion njerëz.

Maria goditi Porto Rikon me erëra me shpejtësi 225 km/h, duke shkaktuar dëme të mëdha, por tashmë stuhia ka lënë pas ishullin dhe fuqia e saj është ulur në kategorinë e dytë.

“Maria” përfshiu të njëjtat zona të Karaibeve që një javë më parë u dërrmuan nga uragani tjetër i fuqishëm “Irma”.

Mësohet se uragani po shkon tashmë drejt ishujve Turks dhe Caicos.

Kjo është stuhia e dytë shkatërruese për të goditur në Karaibe këtë stinë stuhi – e para duke u kategorisë pesë Irma më parë në shtator.

Guvernatori i Porto Rikos Ricardo Rossello e përshkroi stuhinë si “më shkatërrimtaren e  shekullit” dhe tha se Maria kishte goditur rrjetin elektrik të ishullit aq keq sa që mund të duhen muaj për të rikthyer fuqinë.

 

ImageImage