SHPËRNDAJE

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë sot se forcimi i sundimit të ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën janë kritere të rëndësishme në përpjekjet për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Merkel këtë porosi e ka dhënë në urimin e saj dërguar kryeministres serbe Ana Bërnabiq, me rastin e marrjes së detyrës zyrtare nga kjo e fundit.

Kancelarja gjermane ka vlerësuar se Qeveria e Serbisë ndodhet para sfidave të rëndësishme, përcjell KP.