SHPËRNDAJE
Aleanca Kosova e Re e ka ndarë mendjen për tu larguar nga koalicioni parazgjedhor me LDK-në dhe Alternativën.

Tani partia e Behgjet Pacollit po synon t’i bashkohet koalicionit PAN për ta themeluar qeverinë e re.

Burime të ORAinfo brenda AKR-së bëjnë të ditur se kjo parti do të mblidhet sot ose nesër për të vendosur për daljen nga koalicioni me LDK-në, e pastaj t’i bashkohet koalicionit PAN.

Sipas këtyre burimeve, drejtuesit të AKR-së janë pro bashkimit me koalicion PAN, ndërsa tani vetëm ka mbetur që të mblidhet Kryesia dhe të vendos.

“Të gjithë brenda AKR-së janë shprehur të gatshëm për të dal nga koalicion me LDK-në në mënyrë që t’i bashkohen koalicionit PDK-AAK-Nisma. Ky vendim pritet të merret sot ose nesër dhe po bëhet për shkak që mos të kemi krizë të mëtutjeshme politike”, ka thënë për ORAinfo ky zyrtar brenda AKR-së.

Kujtojmë që partia e Behgjet Pacollit në legjislaturën e re do të përfaqësohet me katër deputet dhe ky numër do t’ia mundësonte Ramush Haradinajt që më mbështetjen e Listës Serbe dhe komuniteteve të arrinte numrin e nevojshëm për krijimin e qeverisë.