SHPËRNDAJE

Veshkat janë sigurisht një ndër organet më të rëndësishme të trupit. Ato kryejnë një sërë funksionesh shumë të rëndësishme. Janë përgjegjëse për filtrimin e toksinave nga gjaku nëpërmjet një procesi detoksifikimi që përfundon me nxjerrjen e urinës.

Duan një vëmendje të herëpashershme sepse mbajnë elektrolitet të ekuilibruara dhe vlerat ushqyese të nevojshme për trupin. Problemi qëndron se ata hasin shpesh vështirësi në funskionimin e tyre për shkaqe të ndryshme. Kështu, kjo çon në shfaqjen e probleme të ndryshme shëndetësore. Mbase në fillim nuk mund të vini re asgjë, por me kalimin e kohës do të përjetoni simptoma të dukshme që shfaqen në mënyra të ndryshme.

Kjo eshtë arsyeja se pse duhet t’i mbani gjithmonë nën kontroll dhe të detoksifikuara, sepse një problem i tyre lidhet drejtpërdrejt me shqetësime të tjera. Më poshtë do t’ju rekomandojmë një ilaç me bazë qepën, i cili ju ndihmon për të forcuar këtë organ dhe për të larguar toksinat.

Përbërësit:

2 litra ujë

2 qepë

3 degë majdanoz

3 limonë (lëngu)

Përgatitja:

Hidhni ujin në një enë dhe vendoseni në zjarr të ngrohet. Ndërkohë, qëroni qepët dhe prejini në copa të vogla. Pasi uji të vlojë, hidheni në një kavanoz dhe shtoni në të edhe qepët. Hidhni më pas majdanozin dhe lëngun e limonit dhe lërini mënjanë për 2 orë. Kullojeni përzierjen dhe hidheni në një enë të pastër. Këtë kurë duhet ta llogarisni për disa doza gjatë gjithë ditës, 5-6. Meqë ka efekt diuretik të fuqishëm, duhet ta përdorni këtë trajtim 3 ditë në javë.

Është e rëndësishme të shmangni yndyrën e ngopur dhe sheqerin. Hani shumë fruta dhe perime, veçanërisht ato me përmbajtje të lartë uji. Nuk rekomandohet për njerëzit me hipertension dhe për njerëzit me hipogliceminë, pasi mund të ulë nivelet e sheqerit.