SHPËRNDAJE
Republican presidential candidate, businessman Donald Trump speaks during the Fox Business Network Republican presidential debate at the North Charleston Coliseum, Thursday, Jan. 14, 2016, in North Charleston, S.C. (AP Photo/Chuck Burton)
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është nisur drejt Evropës.

Turneu i tij do të përfshijë ndalesën në Varshavë, ku do të takojë liderë të Evropës qendrore dhe lindore.

Shtëpa e Bardhë ka thënë se Trump do t’i inkurajojë këta zyrtarë, të cilët brengosen për varësinë e vendeve të tyre nga importet e gazit rus, që të përfitojnë nga gazi natyror i SHBA-së.

Trump, të premten, do të takojë edhe presidentin rus, Vladimir Putin, në margjina të samitit të G20-ës (grupit të vendeve më të industrializuara) në Hamburg.

Takimi i tyre zhvillohet në kohën kur marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit janë në nivelin më të ulët që nga Lufta e Ftohtë, për shkak të ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainë, përzierjes së saj të dyshuar në zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe çështjeve të tjera.