SHPËRNDAJE

Shtatë vetë janë vrarë dhe të paktën 66 të plagosur në një shpërthim në një çerdhe në Kinë, thonë mediat shtetërore.
Agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua tha se shpërthimi ndodhi vetëm jashtë kopshtit në qarkun Fengxian në provincën lindore të Jiangsu.
Nuk dihet se sa fëmijë janë në mesin e viktimave.
Shkaku i shpërthimit nuk është i qartë por raportet e pakonfirmuara të mediave sugjerojnë se mund të ketë qenë shkaktuar nga një kuti me gaz në një stacion ushqimor.
Shpërthimi ndodhi rreth orës 17:00 (09:00 GMT) ashtu si prindërit po i rritnin fëmijët e tyre nga kopshti.
Imazhet e paverifikuara të vendosura në mediat sociale tregojnë të rritur dhe fëmijë të shtrirë në tokë.
Videoja tregoi njerëz të plagosur që mbanin fëmijë duke qarë dhe një grua me rroba të djegura duke u tronditur pa këmbëngulje.
Dy vetë u vranë menjëherë dhe pesë të tjerë vdiqën nga lëndimet e tyre, njoftoi Xinhua. Nëntë nga të plagosurit thuhet se janë në gjendje të rëndë.
Policia tha se kishin nisur një hetim.
Është tragjedia e dytë për të goditur një kopsht kinez në javët e fundit.
Muajin e kaluar, 11 fëmijë vdiqën kur një autobus i mbushur me nxënës të çerdheve u ndezën brenda një tuneli në provincën lindore Shandong. Më vonë doli se zjarri ishte nisur me qëllim nga shoferi, i cili gjithashtu vdiq. /GazetaDirekt