SHPËRNDAJE

Nga e mërkura vjen vapa afrikane, ku temperaturat në Kosovë do të shkojnë deri në 39 dradë celcius, bën të ditur Prishtina Weather.

Vapa afrikane që ditëve të shkuara përfshiu pjesë të Spanjës e tani edhe në jug të Italisë, nga e mërkura do të fillojë të shtrihet edhe mbi rajonin tonë dhe Evropën Lindore.

Prishtina Weather bën parashikon se në ditët e ardhshme do të mbajë mot i nxehtë dhe kryesisht me diell.

Temperaturat minimale do të sillen nga 16C deri në 17C, ndërsa ato maksimale gradualisht do të rriten nga 33C deri në 36-37C, të premten dhe të shtunën. Në pjesë të Dukagjinit mund të arrijnë edhe deri në 38-39C.

Vapa afrikane pritet të zgjatë deri të shtunën, ndërsa sipas parashikimeve të fundit, ditën e diel një turbullirë nga Atlantiku do të depërtojë edhe mbi rajon, që do të sjell mot më të freskët, vende-vende me reshje lokale shiu dhe bubullima. Temperaturat maksimale do të zbresin deri në 26C.

Do të fryejë erë mesatare dhe e fuqishme nga jugperëndimi 4-14m/s. Shtypja atmosferike pritet të zbres lehtë nën vlera normale.