SHPËRNDAJE
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar sulmet terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001 që ndodhën në SHBA.

Thaçi ka shkruar në Facebook se këto sulme ishin shumë mizore duke shtuar se populli i Kosovës do të jetë gjithmonë përkrah popullit mik amerikan dhe sot kujtojmë.

 

Ky është postimi i plotë i Thaçit:

 

Dita e 11 shtatorit 2001 ishte më e kobshmja në shekullin e sapofilluar për mbarë botën, por veçanërisht për popullin mik amerikan.

Sulmet terroriste ndaj Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork dhe ndaj Pentagonit ishin shumë mizore.

Ndonëse ditë e rëndë për mbarë botën e qytetëruar, ajo u bë edhe ditë e kthesës së madhe në historinë botërore.

Sulmet mbi kullat binjake, ku humbën jetën mijëra persona, më pas binjakëzuan shumë shtete e popuj në luftë të përbashkët kundër terrorizmit, të cilat, të udhëhequra nga SHBA-ja ngadhënjyen në këtë luftë.

Populli i Kosovës do të jetë gjithmonë përkrah popullit mik amerikan dhe sot kujtojmë viktimat e 11 shtatorit 2001 me nderime të larta shtetërore.