SHPËRNDAJE

Uragania “Irma” ka alarmuar Kubën me erëra të forta dhe me shi të madh pas shkatërrimit të disa ishujve të Karaibeve.

Stuhia e kategorisë pesë beri deme ne arkipelagun e Camaguey, jashtë bregut veri-lindor. Por Bahamasët janë kursyer per fat pasi Irma ndryshoi rrugën.

Në Florida, 5.6 milionë njerëz, ose 25% të popullsisë së shtetit amerikan, janë lajmeruar të largohen kur stuhia te afrohet.

Të paktën 20 persona raportohet se kanë vdekur deri tani në të gjithë Karaibet, raporton BBC. Irma, e cila u forcua në orët e fundit, goditi arkipelagun e Camaguey të premten, duke kërcënuar qytetet dhe fshatrat pranë bregdetit.

Kjo është hera e parë që një stuhi e tille godet Kubën në dekada.

Në orën 03:00 të së shtunës, Irma kishte erërat maksimale të qëndrueshme me shpejtesi prej 257km / h (160mph), tha Qendra Kombëtare e Uraganit në SHBA. Syri i stuhisë ishte rreth 190km (120 milje) në lindje-juglindje të qytetit të peshkimit Kuban të Caibarien.

Një paralajmërim për stuhi është aktualisht në fuqi në krahinat e Camaguey, Ciego de Avila, Sancti Spiritus, Villa Clara dhe Matanzas.

Disa komunitete kanë humbur pushtetin, dhe komunikimi po bëhet gjithnjë e më i vështirë me qytetet në zonat më të largëta, raporton BBC-ja.