SHPËRNDAJE

Arsenal është bashkuar me garën së bashku me një pjesë të vogël të klubeve të Premier League për të nënshkruar me futbollistin, Virgil van Dijk nga Southampton.

Liverpooli, dukej favoritë të fortë për të nënshkruar marrëveshjen, por Jurgen Klopp nuk pranoi të bënte biznes me ta përkundër një përpjekje agresive për mbrojtësin.

Holandezi është shfaqur si një nga mbrojtësit më të qëndrueshëm të ligës që nga bashkimi nga Celtic.

Megjithatë,  Van Dijk nuk do të jetë detyrë e lehtë për Arsene Wenger – sidomos pa joshjen e futbollit të Ligës së Kampionëve.

Southampton vazhdon të këmbëngulë që ata nuk duan të shesin holandezin, por 26-vjeçari duket se lëkundet drejt bashkimit me Liverpoolin.

Chelsea dhe Manchester City kanë shprehur gjithashtu interesin e tyre për mbrojtësin holandez, i cili u bashkua me Southampton për 13 milionë funte në 2015. Van Dijk ka zhvilluar 55 ndeshje, ka shënuar katër gola./GazetaDirekt.