SHPËRNDAJE

Mbështetja me një orar të kufizuar ka ndihmuar Roger Federer të gëzojë një rilindje në fund të karrierës së tij, por zvicerani thotë se koha e pushimit ka përfunduar dhe ai pret të kthehet në veprim në Kupën e Mercedes, në Shtutgart.

35-vjeçari mbeti jashtë garave për gjashtë muaj vitin e kaluar pasi u rikuperua nga një dëmtim në gju, por bëri një kthim fitues këtë sezon në Australian Open, Indian Wells dhe Miami.

Numri i parë i botës është i etur për t’u rikthyer në konkurrim në 2017 pas një pushimi 10-javor.

“Tani nuk ka më ndërprerje”, tha Federer për faqen zyrtare të ATP (atpëorldtour.com).

“Unë kam pasur pushime të mjaftueshme, tani jam një kampion botëror i praktikës dhe nuk është  kjo ajo që unë dua të jem. Dua të jem një kampion në ndeshjet e gjyqtarëve,” shprehet Federer, transmeton arbresh.info.

“Kështu që unë do të luaj një orar të rregullt për pjesën e dytë të sezonit … Dhe ky është fillimi këtu në Kupën e Mercedes-it në Shtutgart”.