4.2 C
Pristina
E martë, 5 Dhjetor, 2023

EKONOMI

Ballina EKONOMI

Kostoja e jetesës në Kosovë, më e lira në Ballkan

Kosova ka koston më të lirë të jetesës, krahasuar me vendet e tjera në Ballkanin Perëndimor. Indeksi i shpenzimeve për jetesë llogaritet në bazë të...

Maqedonia e Veriut marrëveshje eksporti me Shqipërinë për vajin e lulediellit

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj në një konferencë të përbashkët për shtyp me Ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi...

Shoqata e Bankave: Për pagesa online mos përdorni wi-fi publike

Shoqata e Bankave të Kosovës (SHBK) ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës që kur të bëjnë pagesa online me karta bankare Të mos përdoret...

Hajdari në panairin “Kosova 2022”: Turizmi prioritet, sjell punësim

Turizmi do të jetë sektori më me prioritet në Ministrinë e Infrastrukturës, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, pasi ky sektor sjell punësim, stabilitet dhe zhvillim ekonomik. Kështu...

Banka Botërore: Rritja ekonomike e Kosovës do të ngadalësohet më 2022

Rritja ekonomike në Kosovë vitin 2022 pritet të ngadalësohet në nivelin mes 3 dhe 4 për qind, duke supozuar se çmimet do të normalizohen...

Rritja e çmimeve, pengesë e zbatimit të kontratave në projektet e investimeve kapitale

Një delegacion i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) i kryesuar nga kryetari Agim Aliu kanë pritur në një takim pune delegacionin e Odës...

Hapet aplikimi për shtesën 100 euro për punëtorët e sektorit privat

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njofuar se ka hapur formën e aplikimit për mbështetje për punëtorët që nuk marrin pagë nga buxheti...

FMN: Rritja ekonomike për vitin 2022 në Kosovë, më e vogla në 10 vitet...

Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që prodhimi vendor bruto (GDP) i Kosovës të rritet për 2.8 për qind këtë vit, duke e zvogëluar për 1.7...

Durmishi: Vetëm kontrata për pistën e Aeroportit është e negociuar

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi ka thënë se përpjekja e PDK-së për t’i bërë të duken si ajo vet është e dobët dhe e...

Rreth 50 milionë euro planifikohet të ndahen subvencione për bujqit

Pajtim Çuni, Radio Kosova Rreth 50 milionë euro planifikohet të ndahen subvencione për bujqit këtë vit. Me gjithë paralajmërimet nga Ministria e Bujqësisë se thirrja...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss