4.8 C
Pristina
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

KULTURË & LIBËR

Ballina KULTURË & LIBËR

Lokacioni u caktua, çfarë do të bëhet tash me Teatrin e Operës dhe Baletit

Fiks para një jave, Komuna e Prishtinës e caktoi hapësirën ku do të ndërtohet Teatri i Operës dhe Baletit, ndërtimi i së cilit është...

Caktohet vendi ku do të ndërtohet Teatri i Operës dhe Baletit

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ka hequr dorë nga ndërtimi i këtij objekti afër Fakultetit Teknik. Për këtë arsye, tashmë i është hapur rruga...

Disa filma që mund t’i shikoni gjatë muajit maj

Meqë kemi hyrë në muajin maj, ju mund t’i shikoni disa filma që ne iu propozojmë të cilët do të trasmetohen këtë muaj. Një vështrim...

Premiera e shfaqjes “Burrnesha” më 10 maj

Më datë 10 maj, nga ora 20:00, Qendra Multimedia sjell në Teatrin Oda në Prishtinë, premierën e re të shfaqjes “Burrnesha”, me regji të...

Debati i përjetshëm midis fesë dhe shkencës: A ka një rrugë të tretë?

Nga: Andrea Muratore A po e kërcënon shkencën shkencizmi? A po harrohet Galileo dhe a po i përdor establishmenti shkencor dogmat e vërteta fetare për...

Publikohet fotoja e 35 viteve më parë, e gjeni dot për cilin artist bëhet...

Aktori i njohur i Portokallisë, Gazmend Paja, në këtë imazh që shikoni, ka luajtur në filmin “Rikonstruksioni”, viti 1988. I biri i aktorit të njohur...

“Javët Kulturore Ndërkombëtare” me moton “Shqipëria mikpret botën”

“Javët Kulturore Ndërkombëtare” nisën në Tiranë. Pjesë e programit në hapje të “JKN” ishte muzika, performancë baleti kontemporan, “Carmina Burana” -finale “Fortuna” variant i...

Shkolla e Muzikës “Halit Kasapolli” në Pejë performon në Camp Villaggio Italia

Në Sheshin TOA të Kampit Villaggio Italia u mbajt koncerti i Shkollës së Muzikës "Halit Kasapolli" të Pejës. Në shfaqje morën pjesë komandanti i...

“Eskadronët e vdekjes”, një roman dritëhedhës mbi gjenocidin në Kosovë

Lulëzim ETEMAJ Dëshirimi “lexim të këndshëm“, që i bëjmë ndokujt zakonisht kur i dhurojmë apo i japim ndonjë libër për lexim, shkon nganjëherë edhe përtej...

ISHIM DIKUR TË LUMTUR

Poezi nga: Torquato Tasso (pjesë nga libri “Rima”) Përktheu: Sinan Vaka * * * Ishim dikur te lumtur … Unë dashnor dhe i dashuruar ti dashnorja në të ëmblën...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss