26.7 C
Pristina
E enjte, 30 Qershor, 2022

KULTURË & LIBËR

Ballina KULTURË & LIBËR

Dita e Verës dhe legjenda e kësaj feste unike e shqiptarëve

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri, e cila nuk festohet në asnjë vend tjetër të botës. Quhet “Dita e Verës” edhe...

Publikohet fotoja e 35 viteve më parë, e gjeni dot për cilin artist bëhet...

Aktori i njohur i Portokallisë, Gazmend Paja, në këtë imazh që shikoni, ka luajtur në filmin “Rikonstruksioni”, viti 1988. I biri i aktorit të njohur...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

GOLEMI: SHTËPIA E MUSINE KOKALARIT NË GJIROKASTËR DO TË KTHEHET NË MUZE

Në 105-vjetorin e lindjes së intelektuales Musine Kokalari, bashkia e Gjirokastrës organizoi aktivitetin e titulluar “Testamenti i Musinesë”. Përfaqësues të institucioneve publike, pushtetit vendor, të...

MUZEU I BELGJIKËS I KTHEN PIKTURËN FAMILJES HEBREJE PAS 71 VJETËSH

Muzeu kryesor i artit në Belgjikë u ka kthyer një pikturë të mbajtur për 71 vjet stërnipërve të një çifti hebre, prona e të...

THËNIE TË FUQISHME NGA RUTH GINSBURG

Ruth Bader Ginsburg ka qenë avokate e fuqishme e të drejtave të grave dhe barazisë gjinore. Ajo fitoi respekt të thellë nga kolegët e saj...

THËNIET MË TË FUQISHME NGA INDIRA GANDHI

Indira Gandhi ishte një politikane indiane, e cila shërbeu si kryeministre e Indisë për rreth 15 vjet në dy periudha dhe konsiderohet gjerësisht si...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss