19.1 C
Pristina
E martë, 28 Qershor, 2022

KULTURË & LIBËR

Ballina KULTURË & LIBËR

Debati i përjetshëm midis fesë dhe shkencës: A ka një rrugë të tretë?

Nga: Andrea Muratore A po e kërcënon shkencën shkencizmi? A po harrohet Galileo dhe a po i përdor establishmenti shkencor dogmat e vërteta fetare për...

Dita e Verës dhe legjenda e kësaj feste unike e shqiptarëve

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri, e cila nuk festohet në asnjë vend tjetër të botës. Quhet “Dita e Verës” edhe...

“Eskadronët e vdekjes”, një roman dritëhedhës mbi gjenocidin në Kosovë

Lulëzim ETEMAJ Dëshirimi “lexim të këndshëm“, që i bëjmë ndokujt zakonisht kur i dhurojmë apo i japim ndonjë libër për lexim, shkon nganjëherë edhe përtej...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

THËNIET MË TË FAMSHME TË THOMAS PAINE

Ishte një aktivist politik, filozof, teoricien politik dhe revolucionar amerikan, i lindur në Angli. Ai ishte autori i dy pamfleteve më me ndikim në...

RAMË LAHAJ ME KONCERT NË DUBAI PËR DITËN E PAVARËSISË SË KOSOVËS

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, përmes një statusi në llogarinë e saj në ‘Facebook’ ka dhënë lajmin e madh. Ajo tregoi se...

Disa filma që mund t’i shikoni gjatë muajit maj

Meqë kemi hyrë në muajin maj, ju mund t’i shikoni disa filma që ne iu propozojmë të cilët do të trasmetohen këtë muaj. Një vështrim...

Thënie të mençura nga Isaac Asimov

Isaac Asimov (1920 – 1992), ishte një autor dhe biokimist amerikan me origjinë ruse, i njohur më së miri për karrierën e tij të...

Pas 20 vjetësh bashkëpunim, ndahen “Stupcat”

Mensur Safqiu, Vedat Bajrami dhe Osman Azemi pas plotë 20 vitesh bashkëpunimi, i kanë dhënë fund grupit humoristik “Stupcat”. Pas dy dekadash plotë humor, treshja...

THËNIET MË TË BUKURA NGA AKTORI CHRISTOPHER WALKEN

Thëniet më të bukura të një prej aktorëve që e kemi parë aq shpesh nëpër filma – Christopher Walken. Jeta është si një lumë që...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss