4.2 C
Pristina
E martë, 5 Dhjetor, 2023

LUFTA NË UKRAINË

Ballina LAJME LUFTA NË UKRAINË

Zelensky: Po luftojmë për lirinë e fëmijëve tanë, prandaj ne do fitojmë

Përderisa presidenti rus, Vladimir Putin mbajti fjalimin e tij për “Ditën e Fitores” në Moskë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky publikoi video-mesazhin e tij. “Ne...

Furnizimet me armë mjet për paqen

Gjermania po e furnizon Ukrainën me artileri të rëndë. Për ekspertët dërgimi i armëve, forcimi i aftësisë vetëmbrojtëse të Ukrainës dhe dobësimi i Rusisë...

Pavarësisht luftës, Ukraina eksporton mbi 1 milion ton drithëra në prill

Ukraina ka mbjellë afër 7 milionë hektarë tokë deri në prill, ose 25-30 për qind më pak krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit...

Së paku 60 njerëz të vrarë nga sulmi në një shkollë në Ukrainë

Së paku 60 persona u vranë kur një bombë goditi një shkollë në Ukrainën lindore, tha presidenti i këtij vendi, Volodymyr Zelensky. Guvernatori i rajonit...

Një kompani amerikane prodhon dronë për ushtrinë e Ukrainës

VoA Një kompani me bazë në Siatëll të shtetit të Uashingtonit, po prodhon dronë speciale për të ndihmuar forcat e armatosura të Ukrainës. Dronët do të...

Zelesnky kërkon nga OKB ndihmë për evakuimin e civilëve nga Mariupol

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka kërkuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ndihmë për të shpëtuar njerëzit në Mariupol, në mënyrë që...

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës: Ushtria ruse ka humbur 24 500 ushtarë

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka njoftuar sot se ushtria ruse ka humbur 24 mijë e 500 ushtarë, 194 avionë, 155 helikopterë dhe 1...

Pesë stacione të trenave në Ukrainë, në flakë nga sulmet ruse

Kreu i hekurudhave në Ukrainë ka konfirmuar se këtë mëngjes, pesë stacione trenash në pjesën qendrore dhe atë perëndimore të Ukrainës janë përfshirë nga...

Zelensky falënderon SHBA-në për mbështetjen

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, falënderoi SHBA-në për, siç tha, mbështetjen “e paprecedentë” për Ukrainën. Sipas një deklarate të publikuar në ueb-faqen e Presidencës ukrainase,...

Aleati i Putinit thotë se Rusia do ta pushtojë Mariupolin sot

Një aleat kryesor i presidentit Vladimir Putin tha se forcat ruse do ta kapin bastionin e fundit kryesor të rezistencës në qytetin e rrethuar...
0FansaPëlqeje
69,168NdjekësitNdjek
16,000AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Don't Miss