SHPËRNDAJE

Ka dy mënyra.

Temjani ose trumza (Thymus serpyllum) është një shkurre shumëvjeçare që rritet deri në 30 cm.

Ka gjethe të ngushta eliptike gri-jeshile me kërcell të shkurtër. Lulet e rrumbullakëta rozë dhe vjollcë të zbehtë rriten në majat e kërcellit dhe kanë një aromë të fortë dhe të këndshme.

Në mjekësinë popullore çaji i trumzës rekomandohet për menstruacione të dhimbshme, dispepsi, bronkit, laringit dhe mahmurllëk.

Përdoret nga jashtë për trajtimin e prerjeve të vogla, mastitit, infeksioneve të fytit dhe gojës, transmeton Telegrafi.

Çaji vepron edhe me mukozën e tepërt në organet e frymëmarrjes, mukozën e mushkërive, kollën e mirë, katarrën bronkiale etj.

Për shkak të aromës së këndshme dhe vetive antibakteriale, është një përbërës i zakonshëm në pastën e dhëmbëve. Përveçse i pastron dhëmbët, forcon edhe mishrat e dhëmbëve dhe freskon frymëmarrjen.

Çaji i trumzës mund të përgatitet në dy mënyra. Në të parën bima zhytet në ujë të vluar, dhe në të dytën në të ftohtë.

2 lugë gjelle gjethe trumze, lulet dhe pjesët mbitokësore i derdhim me 2 dl ujë të vluar dhe i lëmë për 30 minuta. Më pas kullojeni çajin dhe pijeni atë të pa ëmbëlsuar tri herë në ditë.

Një mënyrë tjetër është të hidhni një lugë gjelle nga e njëjta masë me 2 dl ujë të ftohtë dhe ta ngrohni ngadalë derisa të vlojë, më pas ta lini të qëndrojë për 30 minuta. Kullojeni dhe pini çaj pa sheqer tri herë në ditë për 2 dl.

Nëse dëshironi të ëmbëlsoni çajin, shtoni një lugë çaji mjaltë.

Shënim: Mjekimet popullore nuk janë ilaçe, por shërbejnë për të lehtësuar sëmundjet. Për çdo problem shëndetësor që keni, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.