SHPËRNDAJE

Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush. Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qendrore.

Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

 • Zvogëlon kolesterolin
 • Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
 • Parandalon sëmundjen e diabetit
 • Parandalon kancerin e zorrëve
 • Rrit sistemin imunitar
 • Parandalon sëmundjet e syve
 • I jep shkëlqim lëkurës suaj
 • Mbron dhëmbët tuaj
 • Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
 • Parandalon sëmundjet e frymëmarrjes
 • Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
 • Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
 • Ju ndihmon të humbni kilogramët e tepërt
 • Mbron eshtrat
 • Është frut i mirë për trurin tuaj
 • Trajton aneminë
 • Një mollë në ditë dhe shëndetin e keni në dorën tuaj dhe jo në dorën e mjekut!