SHPËRNDAJE

Gjatë vitit, Serie A humbi Lukakun dhe Cristiano Ronaldon, të cilët luftuan për fronin e bomberit deri në maj, por rivalizuan me golashënues elitarë si Immobile, Dzeko dhe Vlahoviq.

Të tre kanë qenë vendimtar me skuadrat e tyre, duke i ndihmuar që të arrijnë objektivat.

Vlahoviq ishte dominuesi absolut i Serie A në vitin 2021 për sa i përket realizimit të golave.

Në Evropë, vetëm Lewandowski arriti të shënonte më shumë gola se serbi, duke mposhtur yjet e rinj si Haaland apo Mbappe.

Lojtarët me më shumë gola në vitin 2021

Dushan Vlahoviq              33 gola

2. Ciro Immobile               24

3. Lautaro Martinez         22

4. Duvan Zapata                21

5. Lorenzo Insigne            18

6. Domenico Berardi        18

7. Joao Pedro                      17

8. Simy                                 17

9. Luis Muriel                     17

10. Cristiano Ronaldo       17