SHPËRNDAJE

Filmat animacion po bëhen gjithnjë e më popullor me audiencën në mbarë botën.

‘Animacion’ është një term i përgjithshëm që përfshin një katalog të pasur dhe të larmishëm të titujve, zhanreve, disponimeve dhe stileve vizuale.

Po aq i përhapur është interesimi për filma animacion për të ardhmen dhe integrimin e teknologjisë njerëzore, me hitet e njohura Akira dhe Ghost In The Shell, secili duke marrë qasjen e vet unike ndaj profecisë.

Më poshtë gjeni të listuar disa nga filmat më të mirë animacion.

Spirited Away

Akira

Ninja Scroll

Ghost In the Shell

Perfect Blue

Your Name

Weathering with you

Cowboy Bebop: The Movie

Princess Mononoke

Tokyo Godfathers

Vampire Hunter D

Paprika

Roujin Z

Grave of the Fireflies

Roya; Space Force: The Wings of Honneamise

The Animatrix

Metropolis

Tekkonkinkreet

Patlabor: The Movie

My Neighbour Totoro

Redline

The Wind Rises

The Girl who Leapt through Time.